Leze vám partner na nervy? Jednoduchá rada.

17.07.2015 15:33

V určité fázi vývoje osobnosti by měl každý pochopit, že neexistuje ani dokonalý vztah, ani dokonalý partner. Zamilovanost vyvolávající závratně krásné pocity má podle psychologů životnost maximálně tři roky. Pak už musí nastoupit systematická práce, chceme-li s partnerem vydržet dlouhodobě. Láska je totiž otázkou vůle, ačkoli to mnozí neradi slyší. Bohužel náš civilizační okruh je omámen zcela jinou představou - že stačí najít toho jediného pana Božského nebo tu pravou vysněnou princeznu, přeskočí jiskra, zapálí plamen a pak spolu budeme šťastní a spokojení - dokud nás smrt nerozdělí.

Realita je však zjevně jiná. Čísla o rozvodovosti hovoří jasnou řečí a neochota brát na sebe celoživotní závazky je v současné mladé generaci alarmující. Rozklad rodin urychluje celkový úpadek společnosti - kultura, umění a stavebnictví už zpravidla nepřinášejí člověku do života krásu a harmonii, příroda je ničena ve velkém, mravní hodnoty jsou relativizovány a západní populace vymírá. A barbaři už stojí před branami, či spíše se již do nich vlamují.

Jak tedy udržet vztah s partnerem živý, aby vaše rodina nebyla tolik ohrožena rozpadem? Na tuto otázku se snaží odpovědět stovky, tisíce knih. Já nabízím jen jednu drobnou radu, která samozřejmě není všespasitelná. Ale třeba vám pomůže vidět vašeho partnera něžnějšíma očima, až zase budete mít pocit, že je to nesnesitelný protiva nebo panovačná fúrie.

Požádejte ho, aby Vám věnoval některé své fotografie z útlého dětství - nejlépe tak z období mezi třetím a sedmým rokem. Děti jsou zpravidla foceny šťastné a rozesmáté. Dejte si fotky do rámečků, nalepte je do pěkného sešitku, noste je u sebe - jak vám to bude nejlépe vyhovovat. A čas od času se na ně podívejte. Všechny zdravé malé děti jsou kouzelné - krásné, nevinné, plné života, zvědavosti, radosti a šibalství. Kousek dětské duše je ale ukrytý v každém z nás. Když se na partnera budete pozorně dívat, to dítě v něm najdete. Stále má svá velká očekávání, po něčem touží, chce zažít něco nového, něco se naučit, být šťastný. Hledejme děti v sobě navzájem a dávejme pozor, co se změní. Za pokus to stojí.