Kdy opravdu začíná jaro

10.04.2015 16:16

Nevím, jak to vnímáte vy, ale pro mě jaro začíná v okamžiku, kdy je v našem městě dokončen úklid ulic po zimě. Ať si svítí slunce jak chce, ptáci se vzájemně překřikují od rána do večera a teploty šplhají ke dvaceti stupňům, pravé jaro pro mě nastává až v momentě, kdy se za auty už nezvedají oblaka prachu a pod nohama mi nechrustí štěrk a písek promíchaný s produkty metabolismu našich psích miláčků. Pak se teprve lze pořádně nadechnout a opravdu s radostí vykročit na jarní procházku po městě a obhlídku stále barevnějších předzahrádek. Opravdu s vděčností v tyto dny myslím na ty, kteří oblékají reflexní vesty a celé dny metou, kropí, vysávají a nakládají pozůstatky zimy.

Tak jako jsou naše ulice a chodníky v dubnu zbavovány toxinů, abychom je při chůzi už nemuseli vdechovat, jsou jarní měsíce tím nejvhodnějším obdobím i pro vnitřní očistu organismu. Naši předkové to dobře věděli a po generace dodržovali předvelikonoční půst od masa, vajec a sýrů, aby mimoděk očistili své tělo od zplodin metabolismu. O Velikonocích už bývaly k mání první zelené výhonky užitečných bylin, a tak jejich konzumací člověk přirozeně doplňoval chybějící vitaminy a minerály po dlouhé zimě. Snáze se mu proto překonávala tzv. jarní únava. To všechno můžeme každoročně udělat také. Ne vždycky to ale stačí. Náš hektický a zároveň blahobytný způsob života si od každého z nás vybírá svou daň v podobě nejrůznějších potíží, bolístek a chronických zdravotních problémů, které jsou mnohdy tak nespecifické, že pro ně náš lékař nemá žádné řešení. Případně je jako řešení nabízeno pouhé potlačení příznaků, kterými se porucha na těle či na duši ohlašuje.

Tak jako jsme zvyklí uklízet naše ulice, domy a byty a mnoho času věnujeme i vlastní hygieně a úpravě zevnějšku, je nanejvýš prospěšné se věnovat také vnitřní očistě těla a duše. Jedním ze způsobů, jak takový vnitřní úklid provádět, je metoda řízené a kontrolované detoxikace. Jak tato metoda funguje a na čem je založena, o tom napíšu někdy příště.