Borelie je borec

12.06.2015 17:12

Borelie není jen tak ledajaká bakterie. Tak jako u všech ostatních bakterií jde o buňku schopnou samostatné existence s vlastním metabolismem a rozmnožováním.  Jenže borelie je velká bakterie, která se velice rychle pohybuje. A to může být problém. Borelie vypadá jako tenká dlouhá spirálka a dokáže v mezibuněčném prostoru cestovat rychlostí 2 milimetry za minutu; přitom imunitní buňky se pohybují zhruba rychlostí 4 mikrometry za minutu, tedy 500krát pomaleji. Borelie tedy dokáže poměrně rychle obsadit rozsáhlá území. Někdy se ale stáhne do ložisek a vyčkává na příznivější okolnosti. Navíc se umí v těle velice dobře maskovat před imunitním systémem. Dokáže se dostat přímo do imunitních buněk, což většina bakterií neumí. Mění svůj povrch a vytváří vlastní informační molekuly; tím vším mate imunitní systém, který není schopen účinně zasáhnout.

Klasická medicína bojuje proti borelii antibiotiky, ale tento boj má smysl pouze tehdy, je-li zahájen hned v prvním stádiu nemoci - co nejdříve po nakáze. Proto není radno podceňovat známou červenou skvrnu se světlejším středem (erythema migrans). Jakmile ji na sobě objevíte (ale bohužel zhruba ve 30 % případů nákazy se skvrna neobjeví), je třeba ihned navštívit lékaře (skvrna totiž po několika dnech mizí a nám jde o to, aby nám lékař uvěřil a naordinoval příslušná antibiotika). Jde totiž o mnoho.

Chronická boreliová infekce může totiž stát za řadou potíží a některé z nich jsou opravdu hodně, hodně nepříjemné. Projevem mohou být stěhovavé bolesti kloubů - často kolen, záněty kloubů, šlach, jejich úponů, záněty burz i svalů. Dále nervové příznaky, jako jsou bolesti hlavy, ztuhlost šíje, poruchy citlivosti a hybnosti, obrny nervů, neuralgické bolesti zad a končetin, encefalitidy. Borelie také někdy způsobují poruchy srdečního rytmu nebo příznaky připomínající infarkt. Nákaza borelií mívá i oční projevy - záněty spojivek, otoky víček. V chronickém stádiu může boreliová infekce způsobovat artritidy, atrofii kůže a degeneraci podkoží, poruchy spánku, deprese, sníženou možnost koncentrace, chronický únavový syndrom, příznaky podobné roztroušené skleróze, demenci, psychózy, halucinace a autoimunitní poruchy.

Ze zkušeností MUDr. Jonáše vyplývá, že boreliovou infekci lze nalézt u 90 % klientů s nejrůznějšími obtížemi. Detoxikační metoda C.I.C. nabízí specializovaný přípravek, který v určité kombinaci s jinými přípravky cílí na všechny druhy borelií, které se v Evropě vyskytují. Pokud od nákazy uběhla již řada let, je třeba počítat s delší dobou detoxikace a trpělivě čistit orgán za orgánem od ložisek borélií a chronické (rozptýlené) infekce.
Výsledek, tj. ústup mnohých potíží, však za to rozhodně stojí.

P.S. Borelie není jen borec; je dokonce něco jako ledoborec. Dokáže proniknout i neporušenou kůží, což je za normálních okolností velmi slušná ochranná bariéra. Co z toho vyplývá: nikdy neberte klíště do holé ruky, mohli byste se nakazit!